1. Начало
  2. Вино
  3. Дамиян, Бианко Капля

Дамиян, Бианко Капля 2014

В наличност - доставка до 24 часа в работни дни за гр. София, а за страната - според графика на куриера.
Арт.№ 0943

Ферментацията протича в малки конусовидни дъбови съдове в рамките на 60 дни. Виното отлежава в големи 20 и 30 хектолитрови дъбови съдове в продължение на 23 месеца, след което остава 6 месеца в бутилка. По време на реколта 2014, гроздето е брано след като е заразено с "благородна плесен" - Botrytis Cinerea.

Алк. 13 %

Профил

  • Плод
  • Тяло
  • Сладост
  • Свежест
  • Алкохол

Доминиращи аромати

  • Мед Мед
  • Ядки Ядки
  • Цветисти аромати Цветисти аромати
  • Праскова Праскова

Чаша за консумация

Колектор за аромати

Температура

Температура на изба Температура на изба

Подходящи храни

  • Бели меса Бели меса
  • Твърди сирена Твърди сирена
  • Екзотични подправки Екзотични подправки

Зрялост

Готово за консумация

Повече за това вино

Дамиян

Дамиян

Семейната винарна Damijan се намира в региона Фриули-Венеция Джулия. Най-важните лозя на винарната, както и малките парцели, разпръснати в Колио, се намират на залесените на юг склонове на планината Калварио, близо до Гориция, в девствена среда, която е идеална за отглеждане на здравословно грозде с богат вкус. Нейният собственик Дамян Подвершич е ученик на Йошко Гравнер. През 2019 г. Дамян Подвершич получава Premio Nonino Risit D’aur Barbatella D’oro за страстта към отглеждането на Ribolla gialla - древният сорт на Фриули Венеция Джулия и процеса за възстановяването на изоставените земи, подходящи за лозарство. Виното на Damijan може да бъде намерено във всички елитни ресторанти в Европа, Азия и САЩ. Вината на Damijan са био сертифицирани, но това не се отбелязва на бутилките - „Сертифицирането просто спира хората да мислят“, казва производителят - "за да разбереш какво е хубаво, не е нужно да го виждаш. Просто трябва да го усетите и да го вкусите“.

Всички от този производител
Фриули-Венеция Джулия

Фриули-Венеция Джулия

Фриули -Венеция Джулия, регион (регион) на североизточна Италия, граничещ с Австрия на север, Словения на изток, Адриатическо море на юг и регион Венето на запад. Той има площ от 3030 квадратни мили (7 847 квадратни километра), обхващаща провинция (провинции) Удине, Порденоне, Гориция и Триест. На север плътната стена на Карническите Алпи, счупена само от прохода Монте Кроче (Plöcken) и ниското седловина Тървизио, образуват впечатляващ фон към долината на река Талиментан, сърцето на Фриули. Южната част на региона е ниска крайбрежна равнина, част от нея заета от плитките лагуни Градо и Каорле. На югоизток тази част от бившата Свободна територия на Триест, която сега е неразделна част от Италия, се простира като тесен коридор, между варовиковото плато Карсо (Крас) и Адриатическо море, чак до град Триест. Регионът варира в терени от скалисти възвишения и предпланини на север до сухи или блатисти низини на юг. Валежите на север - най -високите в Италия - благоприятстват развитието на естествени ливади за добитък, а шунката и млечните продукти във Фриули са известни. Сега, когато италианските винопроизводители южно и западно от Фриули също са усвоили изкуството да правят пресни, плодови бели вина, обаче, особено тези от Алто Адидже, техните колеги в Collio и Colli Orientali трябва да се опитат да оправдаят ценовата си премия, обикновено, но не е задължително с по -голямо използване на малки дъбови бъчви. Стандартът на винопроизводството тук обикновено е много висок и добивите са относително ниски, дори ако цената за това е, че вината могат да имат забележително подобен вкус.

Всички вина от този регион
Шардоне

Шардоне

Смело можем да заявим, че това е най-известното бяло грозде и най-разпространеното в света. Разбира се, най-разпознаваеми са вината, идващи от Бургундия (особено Шабли) и Калифорния, не трябва обаче да се подценяват и други региони като Италия, Австралия, Нова Зеландия и дори Южна Америка. Не е лесно да се опишат ароматите на шардонето. Причина за това не е толкова в комплексността на сорта, колкото на податливостта му към допълнителни еноложки техники - като ябълчно-млечна ферментация, добавяща масленост и плътност на тялото и ферментация или отлежаване в дъбови бъчви, привнасящи опушени ванилови, медени и дори канелени нотки във виното, а контактът с фините утайки пък придава тестени, бисквитени нюанси. И всичко това приятно инкорпорирано с плодовите аромати на сорта - тропически плодове като банан, гуава, ананас и костилкови такива - праскови, нектарини и кайсии, понякога примесени дори с цитрусови и ябълкови нотки. Кои ще са доминиращите аромати зависи от климата - по-топлите региони ( Калифорния, Австралия) извикват на преден план тропическите такива, умерените ( Южна Бургундия, Нова Зеландия) - костилковите, докато по-хладните ( Шабли, Шампан ) клонят към цитрусовите и ябълкови нюанси.

Всички вина от този сорт

Мнения на клиенти

Все още няма ревюта на този продукт

Напишете първото ревю