Шардоне Пуйи-Лоше "Ле Бар" 2016
Бленд между два парцела с възраст на лозите 30 и 70 години, почвите са преобладаващо каменисти. По-голямата част от виното отлежава в дъбови бъчви, а броят на бутилките е изключително малък - едва около 2000 бутилки.
Чаша за консумация
Температура
СтуденоПодходящи храни
- Зеленчуци
- Риба
- Бели меса
Зрялост
Готово, но ще развие потенциала сиОще от този производител
Повече за това вино
Кло де Рок
Olivier Giroux е роден и развил ранен интерес към виното в района на Mâconnais в южна Бургундия. След като се дипломира като енолог и прекарва десет години в усъвършенстване на уменията си при големи производители от долината на Рона, решава да се завърне у дома, за да осъществи мечтата си да бутилира Бяло Бургундско вино. Olivier става собственик-агроном-винар-маркетинг-продавач на Domaine du Clos des Rocs - 6 хектара впечатляващо разнообразни парцели стари лози Chardonnay. Преминава към органично земеделие и ремонтира избата. С американския дебют на вината си през 2014 година веднага става ясно, че Clos des Rocs заслужава място сред най-високата категория имения в южна Бургундия. Това са нюансирани и класически стил вина, които отлично артикулират уникалния и неповторим характер на региона. Следете внимателно неговото развитие. Предстоят още много winique реколти на този производител.
Всички от този производителБургундия
В тази област червените вина се произвеждат от един сорт - Пино Ноар, но вината всъщност се различават по качество от леки и обикновени до богати, сложни и наистина величествени. Бургундия се слави със силно “надробените” си лозови насаждения и като цяло веруюто е, че колкото по-малка е площта на лозето, толкова по-добро е виното. Най-добрите бургундски вина идват от Кот д'Ор, ивица от едва 30 мили, разделена в центъра на 2 отделни части; Кот дьо Нуит на север и Кот дьо Бон на юг. Славата на Cotê de Nuits е в червените вина - тук се произвеждат 95% червени вина от гроздето Пино Ноар. Естествено тук са и едни от най-добрите, способни да отлeжават, най-екзотичните и скъпи вина. Côte de Beaune произвежда приблизително 38% бяло вино, 60% червено и 2% пенливо. Сортът за бялото вино е изключително Шардоне, а качеството варира от най-добрите, Montrachets и Corton Charlemagnes, Meursault, Puligny и Chassagne до по-обикновения Macon Blanc. Първите по традиция отлежават в малки дъбови бъчви, докато вината от Macon обикновено са с по-лек характер и съответно добро съотношение между качество и цена. Червените вина от Бон не притежават славата на “събратята” си от Кот дьо Нуит, като тук изключения са тези, които идват от Помар, Кортон и Волне. В общия случай са по-леки по стил, но в зависимост от реколтата могат да покажат потенциал, който успешно съперничи на Côte de Nuits и не само.
Всички вина от този регионШардоне
Смело можем да заявим, че това е най-известното бяло грозде и най-разпространеното в света. Разбира се, най-разпознаваеми са вината, идващи от Бургундия (особено Шабли) и Калифорния, не трябва обаче да се подценяват и други региони като Италия, Австралия, Нова Зеландия и дори Южна Америка. Не е лесно да се опишат ароматите на шардонето. Причина за това не е толкова в комплексността на сорта, колкото на податливостта му към допълнителни еноложки техники - като ябълчно-млечна ферментация, добавяща масленост и плътност на тялото и ферментация или отлежаване в дъбови бъчви, привнасящи опушени ванилови, медени и дори канелени нотки във виното, а контактът с фините утайки пък придава тестени, бисквитени нюанси. И всичко това приятно инкорпорирано с плодовите аромати на сорта - тропически плодове като банан, гуава, ананас и костилкови такива - праскови, нектарини и кайсии, понякога примесени дори с цитрусови и ябълкови нотки. Кои ще са доминиращите аромати зависи от климата - по-топлите региони ( Калифорния, Австралия) извикват на преден план тропическите такива, умерените ( Южна Бургундия, Нова Зеландия) - костилковите, докато по-хладните ( Шабли, Шампан ) клонят към цитрусовите и ябълкови нюанси.
Всички вина от този сорт
Мнения на клиенти
Все още няма ревюта на този продукт
Напишете първото ревю