Шабли, Албер Бишо 2019

Изчерпана наличност
Арт.№ 2034

Виното е класическа презентация на Chablis. Чистотата и деликатността са водещите категории в ароматно-вкусовия профил. Осезаема е емблематичната за района минералност и соленост, произхождаща от почвите, богати на ракообразни фосили. Основния вкусов фон е деликатно цитрусов с приятна киселинност, изразяваща се в лек нюанс на зелена ябълка и лайм. Преди бутилиране, виното се съхранява в иноксови съдове.

Алк. 13 %

Профил

  • Плод
  • Тяло
  • Сухота
  • Свежест
  • Алкохол

Сорт

Шардоне

Доминиращи аромати

  • Цитруси Цитруси
  • Цветисти аромати Цветисти аромати
  • Минерални аромати Минерални аромати
  • Ябълка Ябълка

Чаша за консумация

За бяло вино

Температура

Студено Студено

Подходящи храни

  • Риба Риба
  • Морски дарове Морски дарове
  • Меки сирена Меки сирена

Зрялост

Готово за консумация

Повече за това вино

Албер Бишо

Албер Бишо

Първите следи от семейство Бишо датират от 1214 г., а в Бургундия се заселват през 1350 г. - в Шатонеф-ан-Оксоа. Оттогава гербът на семейството не се е променил, нито неговият символ - сърна. През 1831 г. Бернар Бишо основава бизнес за търговия с вино на негово име в Monthélie. Синът му Иполит го наследява и купува първите лозя във Волней, вече убеден, че контролът нагоре по веригата е от съществено значение. Синът му Алберт Бишо, първият носител на името, дава нов тласък на семейния бизнес в края на 19 век, установявайки се в центъра на Бон през 1912 година. Вторият Алберт Бишо, роден през 1900 г., е пионер в международната търговия - пътува непрекъснато, за да представи вината, обхожда Северна Америка, Азия, Океания ... През втората половина на 20-ти век четиримата му синове - Алберт, Бернар, Бенин и Жан-Марк, го наследяват и започва нова ера на разширяване с изграждането на голяма винарна. В началото на 90те години към компанията се присъединява и Алберик Бишо, поемайки управлението й през 1996 г. Алберик стъпва на семейните традиции, но с поглед в бъдещето - поставя началото на биологично отглеждане на лозята на Кот д'Ор, адаптира производството към нови пазари и т.н. Днес компанията притежава общо 6 имения с лозя, които покриват Бургундия от север на юг.

Всички от този производител
Бургундия

Бургундия

В тази област червените вина се произвеждат от един сорт - Пино Ноар, но вината всъщност се различават по качество от леки и обикновени до богати, сложни и наистина величествени. Бургундия се слави със силно “надробените” си лозови насаждения и като цяло веруюто е, че колкото по-малка е площта на лозето, толкова по-добро е виното. Най-добрите бургундски вина идват от Кот д'Ор, ивица от едва 30 мили, разделена в центъра на 2 отделни части; Кот дьо Нуит на север и Кот дьо Бон на юг. Славата на Cotê de Nuits е в червените вина - тук се произвеждат 95% червени вина от гроздето Пино Ноар. Естествено тук са и едни от най-добрите, способни да отлeжават, най-екзотичните и скъпи вина. Côte de Beaune произвежда приблизително 38% бяло вино, 60% червено и 2% пенливо. Сортът за бялото вино е изключително Шардоне, а качеството варира от най-добрите, Montrachets и Corton Charlemagnes, Meursault, Puligny и Chassagne до по-обикновения Macon Blanc. Първите по традиция отлежават в малки дъбови бъчви, докато вината от Macon обикновено са с по-лек характер и съответно добро съотношение между качество и цена. Червените вина от Бон не притежават славата на “събратята” си от Кот дьо Нуит, като тук изключения са тези, които идват от Помар, Кортон и Волне. В общия случай са по-леки по стил, но в зависимост от реколтата могат да покажат потенциал, който успешно съперничи на Côte de Nuits и не само.

Всички вина от този регион
Шардоне

Шардоне

Смело можем да заявим, че това е най-известното бяло грозде и най-разпространеното в света. Разбира се, най-разпознаваеми са вината, идващи от Бургундия (особено Шабли) и Калифорния, не трябва обаче да се подценяват и други региони като Италия, Австралия, Нова Зеландия и дори Южна Америка. Не е лесно да се опишат ароматите на шардонето. Причина за това не е толкова в комплексността на сорта, колкото на податливостта му към допълнителни еноложки техники - като ябълчно-млечна ферментация, добавяща масленост и плътност на тялото и ферментация или отлежаване в дъбови бъчви, привнасящи опушени ванилови, медени и дори канелени нотки във виното, а контактът с фините утайки пък придава тестени, бисквитени нюанси. И всичко това приятно инкорпорирано с плодовите аромати на сорта - тропически плодове като банан, гуава, ананас и костилкови такива - праскови, нектарини и кайсии, понякога примесени дори с цитрусови и ябълкови нотки. Кои ще са доминиращите аромати зависи от климата - по-топлите региони ( Калифорния, Австралия) извикват на преден план тропическите такива, умерените ( Южна Бургундия, Нова Зеландия) - костилковите, докато по-хладните ( Шабли, Шампан ) клонят към цитрусовите и ябълкови нюанси.

Всички вина от този сорт

Мнения на клиенти

Все още няма ревюта на този продукт

Напишете първото ревю